Skandal w Komisji Europejskiej

Maltański komisarz John Dalli podał się do dymisji. Przyczyną było prowadzone przez OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) śledztwo wszczęte w związku ze skargą złożoną w maju br. przez producenta tytoniu Swedish Match*.

Wg skarżącego pewien maltański przedsiębiorca oferował firmie w zamian za korzyści finansowe, możliwość wpłynięcia na przyszłą legislację (związaną z produktami tytoniowymi) powołując się na bliskie kontakty z komisarzem Dallim. Komisja Europejska (KE) zwróciła się o zbadanie sprawy do OLAF-u, który przedstawił swój raport 15 października br.

Maltański przedsiębiorca faktycznie nawiązał kontakt ze Swedish Match, oferta również została złożona, nie doszło jednak do żadnej transakcji finansowej między firmą a przedsiębiorcą. OLAF nie doszukał się bezpośredniego udziału w sprawie komisarza, ale stwierdził, że ten… wiedział o całej sytuacji.

Dalli zaprzeczając jakiemukolwiek swojemu udziałowi w tej sprawie, dostał od Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso 30 min. na zastanowienie…
Nazajutrz ogłosił swoją rezygnację. Barroso scedował tymczasowo portfolio Dalliego na wiceprzewodniczącego KE, Marosa Sefcovica – do momentu powołania nowego komisarza z Malty. Kiedy to nastąpi nikt nie wie. Najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać na wybory na Malcie, które wyłonią nowy rząd. Daty konkretnej nie ma, wiadomo tylko, że oficjalna informacja o wyborach musi zostać ogłoszona na 6 tygodni przed końcem marca 2013 r.

Komisja Europejska miała już kłopoty z zarzutami korupcji względem jednego z komisarzy, co skończyło się odwołaniem całej Komisji…

Eith Cresson pełniąca funkcję unijnej komisarz ds. badań i nauki (1995-99), oskarżona została o nepotyzm i nieprawidłowe wydatkowanie unijnych funduszy. Wcześniej znana, jako pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji (od maja 1991 do kwietnia 1992 r.) teraz kojarzy się z aferą, która przyczyniła się do ustąpienia w niesławie całej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jacques’a Santera.

Sprawę przeciwko Cresson wniosła w 2004 r. sama Komisja Europejska. Trybunał Sprawiedliwości potwierdził w 2006 r., że komisarz dopuściła się poważnego naruszenia zatrudniając w 1995 r. na stanowisku eksperta naukowego – swojego znajomego dentystę Rene Berthelota, który w ciągu dwóch i pół roku dobrze płatnej pracy napisał raptem 24 strony „ekspertyz”.

Były Komisarz Dalli w wywiadzie dla France 2 (25.10.12) zaznaczył, że pracował właśnie nad bardzo restrykcyjną dyrektywą „nikotynową” dając do zrozumienia, że komuś to się nie podobało…
Tym niemniej Dalli rezygnując i nie przyznając się do winy – oszczędził całą Komisję…

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

*Więcej – http://www.europeanvoice.com/article/2012/october/john-dalli-resigns/75389.aspx

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *