Osiedle Gaj

 

Informacje o Osiedlu Gaj we Wrocławiu

 

Dane podstawowe:

Miasto Wrocław
Status osiedle
Założono 1991
W granicach Wrocławia 1904
Ludność (2007)
• liczba ludności
19 700
Położenie na planie Wrocławia
Położenie na planie Wrocławia

 

Położenie:

Gaj – osiedle w południowej części Wrocławia. Graniczny od północy z osiedlem Huby, od południa z osiedlem Wojszyce, od wschodu z Tarnogajem oraz zachodu z osiedlem Borek. Gaj zajmuje południową część terenów przyłączonej do miasta w roku 1904 wsi Herdain. Nie należy mylić go z sąsiednim osiedlem Tarnogaj znajdującym się również w obrębie tej samej dawnej dzielnicy Krzyki ani z leżącym nieco dalej na zachód osiedlem Gajowice, leżącym w dzielnicy Fabryczna. Również osiedla Gajowa w północno-wschodniej okolicy miasta nie łączy z osiedlem Gaj nic prócz podobieństwa nazwy.

Granice osiedla Gaj wyznaczają:

-od północy Aleja Armii Krajowej

-od południa nasyp kolejowy wzdłuż ulicy Jerzego Kukuczki

-od wschodu ul. Bardzka

-od zachodu ul. Spiska

 

 

 

Granice osiedla Gaj (w rozumieniu ewidencyjno-wyborczym)

 

gajgranice

 

Lp. Nazwa ulicy Lp. Nazwa ulicy
1 Adama Uznańskiego 21 Orłowicza
2 Aleja Armii Krajowej N 1-37 22 Orzechowa
3 Alpejska 23 Pamirska
4 Bielawska 24 Pieszycka
5 Borowska P 138-272, N 173-281 25 Pietrzykowicka
6 Brzoskwiniowa 26 Piławska
7 Czerniawska 27 Pirenejska
8 Długopolska 28 Puszczykowska
9 Dusznicka 29 Radkowska
10 Działkowa 30 Spiska 5-64
11 Dzierżoniowska 31 Srebrnogórska
12 Glogera 32 Strońska
13 Himalajska 33 Świeradowska
14 Jabłeczna 34 Trawna
15 Jerzego Kukuczki 35 Wambierzycka
16 Kłodzka 36 Wandy Rutkiewicz
17 Krynicka 37 Zaruskiego
18 Kudowska 38 Zmorskiego
19 Lądecka 39 Żegiestowska
20 Niemczańska    

 

 

Rada Osiedla

Osiedle Gaj

Przewodniczący Zarządu Osiedla: Stefan Zydorowicz
Przewodniczący Rady Osiedla: Adam Wojtaszewski
tel. 502 034 044
Siedziba: ul. Krynicka 80, 50-535 Wrocław
tel. +48 71 373 15 50
e-mail: gaj@osiedle.wroc.pl

 

Historia: 

Wieś wzmiankowana w roku 1273, kiedy mieszczanin Henryk, syn Herdana, nabył tu 5,5 łana ziemi, w pobliżu komandorii joannitów. Od owego Herdana pochodzi najpewniej nazwa Herdain; wieś wzmiankowano też w 1304 pod nazwą Gayn. Należała ona do roku 1808 (kiedy w Prusach przeprowadzono sekularyzację majątków kościelnych), do komandorii joannitów. Z zapisków wiadomo, że w połowie XIX wieku znajdowało się tu 28 domów, gorzelnia, karczma i cmentarz. Niewielki skrawek wsi przyłączono do Wrocławia już w 1895 – jest to rejon na północ od Wojszyc i Ołtaszyna, w którym znajduje się dziś Park Skowroni między ulicami Spiską i Ślężną; granica przyłączonego wówczas fragmentu wsi przebiegała dokładnie dzisiejszą ulicą Działkową. Urządzono tam nowe cmentarze św. Marii Magdaleny, św. Maurycego, św. Jana i Zbawiciela.

 

160541

 

Pozostałą część Herdain, na północ od linii (z nieznacznymi lokalnymi odstępstwami) ulicy Świeradowskiej, na wschód od Bardzkiej, na północ od linii kolejowej i na zachód od Ziębickiej (granicę z Hubami i Gliniankami, przyłączonymi do miasta już w 1868 wyznaczały fragmenty dzisiejszych ulic Kamiennej i Wieczystej) przyłączono do miasta w 1904. W owym czasie było tam już kilka miejskich kamienic: przy Armii Krajowej (Helmutstraße), Orzechowej (Herdeiner Feldweg – „Polna Droga na Gaju”), Ślicznej (Cretiusstraße) z ostatnich dwóch dekad XIX wieku.

Główną drogę (Hauptstraße) prowadzącą do Gaju z Wrocławia przemianowano na Herdainstraße rok po przyłączeniu wsi do miasta, w 1905. Obecnie nosi ona nazwę ulicy Gajowej (jeszcze raz warto podkreślić, że nazwa ta nie ma związku z osiedlem Gajowa przy ul. Kosmonautów) i łączy ulicę Dyrekcyjną od zbiegu z Suchą i Hubską oraz ulicę Kamienną przy placu Zamenhofa. W całości zatem znajduje się ona poza granicami osiedla Gaj, przebiega bowiem przez Glinianki i Huby. Niegdyś ulica ta dochodziła aż do Ślicznej, ale końcowy odcinek zabudowano blokami mieszkalnymi w latach 70. XX wieku. W pierwszej połowie XX wieku na terenach Herdain znajdowało się gospodarstwo rolnicze, kilka zabudowań przemysłowych i robotnicze osiedle, m.in. dla robotników wybudowanej w sąsiedniej dzielnicy, na Tarnogaju, gazowni.

Pod koniec wieku XX, w latach 1979-1994, według projektu Krystyny Chełmickiej, Kazimierza Oziewicza i Andrzeja Wolskiego zabudowano największą część osiedla Gaj w kwartale pomiędzy ulicami Armii Krajowej, Bardzką, Świeradowską i Borowską oraz z przecinającymi go wewnątrz ulicami Orzechową i Krynicką. Osiedle przewidziano dla 26 tysięcy mieszkańców, zastosowano powszechną w owych czasach technologię wielkopłytową. Jako że był to schyłkowy okres stosowania tej technologii w Polsce, starano się wówczas zminimalizować wrażenie monotonii blokowiska, stosując nieszablonowy układ zabudowy wzdłuż linii łamanych, w ten sposób, że strony wejściowe budynków obramowują ciągi uliczne, zaś z drugiej ich strony znajdują się wypełnione zielenią wnętrza urbanistyczne. Z drugiej strony, okres budowy większości tych wieżowców przypadł na okres najgłębszego kryzysu gospodarczego w PRL i początek transformacji ustrojowej, co w znacznej mierze zaważyło na niezbyt wysokim standardzie wykończenia wybudowanych w tym osiedlu mieszkań. Na południe od ul. Świeradowskiej znajduje się część osiedla, w którym dominuje zabudowa jednorodzinna; od połowy lat 90.powstaje tam także zabudowa wielorodzinna niska.

 

Obecne osiedle Gaj obejmuje terytorium nieco dalej przesunięte na południe w stosunku do historycznych jego granic i zamknięte jest od północy ulicą Armii Krajowej, od południa linią kolejową i od zachodu ulicą Spiską. Według szacunków Urzędu Miasta, pod koniec 2004 roku w tak określonych granicach mieszkało 19,6 tysięcy osób, a zatem mniej niż przewidywano początkowo dla wielkopłytowej zabudowy Krynicka/Orzechowa.

 

jableczna2

 

Przy ulicy Borowskiej znajdują się ponadto trzy urokliwe domki jednorodzinne zbudowane w XIX wieku.

 

 

Komunikacja miejska:

Do osiedla Gaj można dojechać tramwajami linii:

8 (Tarnogaj – Zawalna)

31+ (Gaj – Stadion Wrocław)

32+ (Gaj – Kozanów)

oraz autobusami linii:

K (Kamieńskiego-pętla – Gaj-pętla)

110 (Dw. Główny PKP – Iwiny/Iwiny-pętla)

113 (Dw. Główny PKP – Krzyki)

125 (Brochów – al. Piastów)

133 (Brochów – Auchan/Zabrodzie)

134 (Nowy Dwór-pętla – Księże Wielkie/Tarnogaj)

136 (Tarnogaj – Kozanów)

145 (Tarnogaj – Sępolno)

146 (Gaj-pętla – Bartoszowice)

310 (Iwiny – Orzechowa)

325 (Brochów – Poczta Polska)

503 (Eureka – Nowy Śleszów/Przecławice)

513 (Eureka – Przecławice)

612 (Dw. Główny PKP – Krzyki/przez Bielany Wrocławskie)

900 (Galeria Dominikańska – Siechnice-osiedle)

910 (Galeria Dominikańska – Św. Katarzyna)

245 (Pracze Odrzańskie – Bieńkowice), (nocny)

249 (Krzyki – Jarnołtów), (nocny)

255 (Sępolno – Gaj-pętla/Iwiny), (nocny)

 

 

 

 

Źródło

Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gaj_(Wroc%C5%82aw)

 

Author: Piotr Nawrotek

Share This Post On