Nowy przystanek kolejowy na Wojszycach

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie zmodernizowanej linii kolejowej nr 285 relacji Wrocław – Sobótka – Świdnica. Jeden z przystanków na nowej trasie pociągów powstaje na Wojszycach, w bezpośrednim sąsiedztwie Gaju.

Zdjęcie: Blog NaszGaj

Zrewitalizowana trasa prowadzi ze Świdnicy poprzez Sobótkę, gminę Kobierzyce, wrocławskie osiedla Partynice, Wojszyce, Jagodno i Brochów aż do Dworca Głównego PKP.

Pociągi pasażerskie na starej niemieckiej linii Wrocław-Jedlina Zdrój (której częścią jest odcinek Wrocław-Świdnica) nie kursują od 2000 roku.

Zdjęcie: Blog NaszGaj

Kilka lat temu władze województwa podjęty decyzje o przywróceniu zapomnianej trasy.

Poza lepszym skomunikowaniem regionu oraz rozwojem lokalnej turystki inwestycja ma również pomóc w przemieszczaniu się po Wrocławiu. Według kolejarzy podróż pociągiem ze stacji Wrocław Główny do stacji Wrocław Partynice zająć ma kilkanaście minut. Może to być atrakcyjną alternatywą chociażby dla MPK.

Zdjęcie: Blog NaszGaj

Aktualnie kończą się prace związane z układaniem torów i wykończeniem przystanków.

Jeden z nowych przystanków osobowych na tej trasie zlokalizowany jest w okolicy wiaduktu kolejowego pomiędzy ulicami Borowską a Grota-Roweckiego (Wojszyce). Ogólnie na terenie Wrocławia powstaną dwa przystanki – Wrocław Partynice i wspomniany wyżej Wrocław Wojszyce.

Co warte odnotowania – stacja Wrocław- Wojszyce funkcjonowała już przed wojną jako niemieckie „Woischwitz”.

Zdjęcie: Blog NaszGaj

Stacja ta ze względu na bardzo bliskie sąsiedztwo Gaju (ulic Borowskiej, Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, Pirenejskiej, Himalajskiej, Alpejskiej, Spiskiej) może być również atrakcyjna dla mieszkańców południowej części naszego osiedla.

Nowe perony mają być wyposażone m.in. w wiaty, ławki, oświetlenie oraz gabloty informacyjne. Infrastruktura zostanie również dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Przejazd ze stacji na Partynicach do Dworca Głównego ma trwać 12 minut, a z opisywanej stacji Wojszyce – niepełna 9 minut.

Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK:

Do Sobotki dojedziemy maksymalnie w pół godziny, natomiast podróż do Świdnicy ma trwać około 60 minut.

Pytanie jak odbije się to na ruchu samochodowym na południu miasta, ponieważ nowa trasa kolejowa i kursujące po niej 11 stałych składów przecinać będzie m.in. takie ulice jak Zwycięską, Ołtaszyńską, Grota – Roweckiego i Buforową.

Odpowiedź na powyższe pytanie poznamy niedługo, ponieważ według zapewnień PKP TLK pociągi mają ruszyć w czerwcu.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z bloga Nasz Gaj.

Author: Piotr Nawrotek

Share This Post On