Na Gaju powstała elektrownia słoneczna!

Mamy już prężnie działającą Radę Osiedla, lądowisko dla śmigłowców, McDonalda z możliwością tworzenia własnych hamburgerów, to teraz czas na… własną elektrownię:) Na dachu bloku przy ul. Świeradowskiej powstała składająca się ze 153 paneli słonecznych, niezależna elektrownia słoneczna. Więcej w artykule Gazety Wyborczej. 


We Wrocławiu powstała pierwsza w mieście elektrownia słoneczna na dachu bloku – przy ul. Świeradowskiej. Na początek, prąd z paneli fotowoltaicznych oświetli korytarze, windy i maszynownię.

 

z20142944Q,We-Wroclawiu-powstala-pierwsza-w-miescie-elektrown (1)

 

Na dachu wieżowca przy ul. Świeradowskiej 65, zarządzanego przez spółdzielnię mieszkaniową Wrocław-Południe, zostało zamontowanych 153 paneli fotowoltaicznych. Inwestycja kosztowała 240 tys. złotych, które spółdzielnia otrzymała w ramach programu Prosument od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Około 40 proc. z tej kwoty to bezzwrotna dotacja, a pozostała część to niskooprocentowana pożyczka spłacana przez dziewięć lat.

– Planujemy, że inwestycja zwróci się po około sześciu latach. Już w następnym roku mieszkańcy zapłacą niższe rachunki za energię elektryczną a po spłacie pożyczki ta opłata może być symboliczna – mówi Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

 

z20142940Q,We-Wroclawiu-powstala-pierwsza-w-miescie-elektrown

 

Instalacja ma całkowitą moc blisko 40 kW, a nadwyżki energii spółdzielcy będą sprzedawać do sieci. Prąd z elektrowni słonecznej oświetli części wspólne budynku m.in. korytarze, windy czy maszynownię.

– Mamy nadzieję, iż projekt przyciągnie kolejne wspólnoty i Wrocław stanie się wzorem dla innych miast. To nie tylko oszczędności, ale też troska o środowisko. Dzięki wykorzystaniu energii ze słońca, do powietrza trafi mniej gazu cieplarnianego. W przypadku jednego budynku to ponad 30 ton CO2 mniej w skali roku – mówi Robert Borkacki, główny specjalista ds. informacji i promocji WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

Panele na 13 budynkach

 

z20142943Q,We-Wroclawiu-powstala-pierwsza-w-miescie-elektrown

 

Spółdzielcy planują już uruchomienie kolejnych instalacji na 13 budynkach we Wrocławiu: w dwóch dodatkowych budynkach przy ul. Świeradowskiej, przy ul. Studziennej (dwa budynki), Swobodnej (dwa budynki), Nyskiej, Ślicznej (trzy budynki), Zielińskiego (dwa budynki) i Orzechowej. To w sumie 1750 paneli słonecznych o łącznej mocy 454 kW i ograniczenie emisji CO2 o 360 ton rocznie. Całkowity koszt instalacji został oszacowany na około 2,7 mln złotych, z czego dotacja od WFOŚiGW pokryje ponad milion złotych, a 1,6 mln zostanie przyznane na zasadach preferencyjnej pożyczki. Przewidywany termin uruchomienia kolejnych słonecznych elektrowni to druga połowa 2016 roku.

– Po zakończeniu inwestycji spółdzielnia będzie największym producentem zielonej energii i liderem w walce z zanieczyszczeniem powietrza we Wrocławiu – mówi Mirosław Lach, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Wrocław Południe.

Podobny program ruszył także w Legnicy. Na pięciu wieżowcach zamontowano tam 158 paneli fotowoltaicznych. Dzięki darmowej, słonecznej energii w budynkach są oświetlane m.in. klatki schodowe i windy. Koszt całej inwestycji to około 350 tys. złotych. To również środki z WFOŚiGW we Wrocławiu. Nadwyżki wyprodukowanego prądu będą sprzedawane do sieci, a inwestycja ma się zwrócić po około 7 latach.

 

 

Autor: Joanna Dzikowska Źródłó: Gazeta Wyborcza Wrocław Data publikacji: 30.05.2016

 

 

Author: Piotr Nawrotek

Share This Post On