Wrocław rozpoczyna walkę z komarami

Wraz ze zbliżającą się majówką oraz cieplejszymi dniami naturalnie zaczyna pojawiać się problem z komarami. Na naszym osiedlu szczególnie dotyczy to mieszkańców południowej części Gaju, gdzie bliskość wzgórza gajowego, rowów melioracyjnych wzdłuż nasypu kolejowego oraz pól i terenów zielonych zlokalizowanych na sąsiednich Wojszycach, sprawiają, że komary bywają tu prawdziwą zmorą. Na szczęście magistrat dostrzega problem i jak co roku wyrusza na wojnę z gryzącymi owadami.

 

583 tys. złotych. Tyle w tym roku gmina Wrocław przeznaczy na walkę z komarami na terenie miasta. Od marca monitorowana jest populacja moskitów. Jeśli będzie ich za dużo, to będą prowadzone akcje oprysków z ziemi i powietrza. To jednak ostateczność. Ponieważ należy walczyć już z larwami komarów.

 

komary1
komary2

 

– W miniony czwartek zostało przeprowadzone zarybianie 20 zbiorników. W ramach metody biologicznej ryby wykorzystywane są jako naturalni wrogowie.  Żywią się larwami komarów ograniczając ich rozwój w stałych akwenach. Monitorowanie tych miejsc potwierdza skuteczność tej naturalnej metody. W nawiązaniu do tych działań zachęcamy mieszkańców do zarybiania wszelkich przydomowych oczek wodnych, które stanowią bardzo dogodne miejsce rozwoju wielu pokoleń populacji komarów, co pozwoli na ograniczenie komarów w obrębie ich posesji – mówi Monika Kaliwoda z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Walka z komarami została podzielona na cztery odrębne zadania. W ramach pierwszego  na terenie 3500 ha przeprowadzane będą opryski z powietrza. Ten etap obejmie pola irygacyjne, oraz bliskie okolice rzek: Bystrzycy, Ślęzy Widawy oraz Odry. Wykonawca będzie w stanie gotowości do końca października. Oznacza to, że w ciągu dwóch godzin od zlecenia, będzie musiał rozpocząć opryski. Drugie i trzecie zadanie to opryski naziemne prowadzone na terenach zielonych  w zachodniej i wschodniej części Wrocławia łącznie prace będą prowadzone na 700 ha. Czwarty etap obejmie  obszary zielone przy osiedlach Jarnołtów oraz Marszowice, a także obszar przy rzece Bystrzycy oraz w Parkach: Leśnickim i Stabłowickim. Podobnie jak w przypadku pierwszego zadania, wykonawcy będą dyspozycyjni do końca października. Na bieżąco będzie monitorowana skuteczność tych działań. W razie potrzeby opryski zostaną powtórzone. Dzięki akcji odkomarzania liczba moskitów znacząco spada. Jednak należy pamiętać, że komarów nie można w całości wytępić ponieważ stanowią one ważny element ekosystemu – żywią się nimi ptaki i ryby.

Źródło

Autor: Miłosz Turowski Źródło: www.wroclaw.pl

Author: Piotr Nawrotek

Share This Post On