Co było słychać na osiedlu w 2023r.? Podsumowanie minionego roku na Gaju.

Publikujemy artykuł opublikowany pod koniec 2023r. na łamach miejskiego portalu internetowego Wrocławskie Osiedla.

Rowerzyści, biegacze i spacerowicze na ukończonym fragmencie Promenady Krzyckiej, trwające już prace nad kolejnym odcinkiem trasy, odmieniony skwer, turnieje i zawody rozgrywane w ramach projektu „Sportowy Gaj” – osiedle zdecydowanie stawia na sport i rekreację. Co słychać na Gaju (w 2023r. – przyp. red.)?

 

Przez południową część osiedla Gaj przebiega duża część Promenady Krzyckiej, jednego z najpopularniejszych projektów WBO.

Część wiodąca od ul. Bardzkiej do Spiskiej jest już gotowa, a w tym roku ruszą prace nad kolejnym fragmentem trasy, tym razem pomiędzy ulicami Spiską i Ślężną. Po zakończeniu tego etapu trasa ścieżki pieszo-rowerowej połączy Tarnogaj i Gaj z Borkiem i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie się to wiosną lub latem 2024 roku. Przetarg został już ogłoszony, niedługo powinien zostać wyłoniony wykonawca.

Budowa nowego odcinka trasy wymagała przygotowań: przebudowy ogrodzenia rodzinnych ogródków działkowych Oaza i Obrońca, rozbiórki altan i zmiany wodociągów. Planowane prace budowlane obejmują m.in. budowę traktu pieszo-rowerowego z betonu asfaltowego, budowę drogi rowerowej z betonu asfaltowego, budowę chodników dla pieszych o nawierzchni z kruszywa, montaż oświetlenia, zakładanie trawników i nasadzenia drzew i krzewów.

Warto dodać, że powstająca promenada wiedzie historycznym szlakiem spacerowym o nazwie Hugo Richter Weg, biegnącym wzdłuż torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia. W nowej odsłonie jest elementem spójnego systemu zieleni, łącznikiem pomiędzy istniejącymi parkami Grabiszyńskim i Południowym oraz nowopowstałymi parkami na wschodzie, aż do osiedla Tarnogaj.

Powstająca etapami transosiedlowa trasa już teraz stała się ulubionym miejscem do spacerowania, biegania i jazdy na rowerze.

Zielona ściana i zielona aleja

Źródło: ZZM

 W 2019 roku została ukończona tzw. Zielona ściana osiedla Gaj – teren zielony przy ul. Świeradowskiej. Prace obejmowały budowę nawierzchni utwardzonej, małej architektury oraz oczywiście nasadzenia. Projekt był finansowany w ramach WBO, kosztował prawie 266 tys. zł.

–  Planujemy tam posadzenie drzew w ramach jednej z kolejnych edycji WROśnij we Wrocław https://wcrs.wroclaw.pl/wrosnij/ – projektu, którego celem jest uhonorowanie pojawienia się nowego członka rodziny poprzez zasadzenie drzewka rosnącego wraz z nim – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.  W ramach tej akcji przybyło we Wrocławiu mnóstwo drzew, np. w kwietniu tego roku w parku Tysiąclecia posadzono ich 300.

Aleja Armii Krajowej stanie się bardziej zielona: przybędzie tam 600 drzew.

– To kolejna ważna arteria we Wrocławiu, którą chcemy zazielenić – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Jacek Sutryk. –  Zlecamy właśnie przygotowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania. Chcemy nasadzić tu gatunki rodzime. Uzupełnimy szpalery, a także poszukamy miejsca, gdzie można posadzić dorodne drzewa.  W miejskim gąszczu sieci podziemnych czy przy rygorystycznych przepisach drogowych nie jest to zadanie tak łatwe, jak się niektórym wydaje, ale będziemy się starać.

Zadanie będzie realizowane od ul. Bogedaina do Ślężnej,  a więc także na osiedlu Gaj.

Remonty w placówkach oświatowych

 Oczywiście na osiedlu dzieje się dużo więcej. Np. w przedszkolu nr 92 przy ul. Bardzkiej został wyremontowany dach, odbyło się też malowanie i wykonano inne prace. Został m.in. zakupiony i zamontowany piec konwekcyjno-parowy.  Z kolei w szkole podstawowej nr 90 przy ul. Orzechowej  zostały m.in. pomalowane klatki schodowe i korytarze w jednym z segmentów, wymieniona stolarka okienna w części sportowej, wymienione oświetlenie w części klas. Koszt obu inwestycji: prawie 423 tys.

 

Z Gaju do centrum i  na Różankę autobusem elektrycznym K

Jeszcze jedna nowość: już we wrześniu wyjadą na trasę pierwsze zeroemisyjne elektryczne autobusy przegubowe. Będą obsługiwać linię K, jadącą od pętli Gaj do pętli Kamieńskiego, przez centrum miasta: okolice dworca kolejowego, dworca autobusowego, Gelerii i Dominikańskiej, ulicę Świdnicką, okolice Rynku.  Takich autobusów ma być łącznie 13. Ostatnie dwa spośród nich pojawią się w naszym mieście w listopadzie.

Sportowy Gaj

– W ramach projektu „Sportowy Gaj”, realizowanego przez nas wraz Młodzieżowym Centrum Sportu i  Klubem Piłkarskim „Respect” oraz Drukarnią Osiedlową zorganizowaliśmy wakacyjne zajęcia sportowe dla mieszkańców osiedla. Zapraszamy na nie osoby w każdym wieku – mówi Adam Wojtaszewski,  przewodniczący Rady Osiedla. „Sportowy Gaj” to głównie turnieje sportowe, mecze piłkarskie, zawody w różnych konkurencjach i nocne granie dla dorosłych. Tylko w lipcu w sportowych wydarzeniach brało udział ponad tysiąc osób.

Powiększ obraz: <p>Sportowy Gaj</p>

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Osiedle w skrócie

Piłka plażowa nawet zimą! W bardzo lubianym przez mieszkańców Gaju i Borka 26-hektarowym parku Skowronim jest – poza placem zabaw z torem zrecznościowym, huśtawkami i zjeżdżalniami, boiskiem do piłki nożnej i siłownią pod gołym niebem –   boisko do piłki plażowej, które działa cały rok, a więc także jesienią i zimą. Można je znaleźć w południowej części parku.

Portretują osiedle czyli fotogaleria w przyczepie. Przy Gaj Chillout Bar (ul. Świeradowska 78) do ostatniego weekendu sierpnia będzie stać fotoprzyczepa z tymczasową galerią fotograficzną – to element projektu „Tutaj jest dobrze” kolektywu frames&faces, który tworzą Ewelina Szyszka, Jagoda Lasota i Paweł Zajączkowski. „Można do nas wpaść, podyskutować o projekcie, a nawet stać się jego częścią – piszą twórcy. Ich celem jest  sportretowanie  osiedla, jego architektury, ulic i skwerów, ale nie tylko: „zamierzamy – jak wyjaśniają  – sprowokować odwiedzających i mieszkańców Gaju do zastanowienia się nad przestrzenią, w której żyją oraz do współtworzenia portretu osiedla.”

Gigantyczne zwierzęta. Na elewacjach bloków przy ul. Świeradowskiej i Działkowej można zobaczyć gigantyczne żyrafy, łosie i flamingi. Malowidła zaprojektowała i zrealizowała pracownia Pro Art Konopka.

Powiększ obraz: <p>Ogromne zwierzęta na fasadach budynkow na osiedlu Gaj</p>

Rada Osiedla

Przewodniczący Rady Osiedla Adam Wojtaszewski zaprasza mieszkańców  na dyżury radnych, które odbywają się w każdy czwartek od godz. 18 do godz. 20 w siedzibie RO Gaj przy ul. Krynickiej 80. Z radnymi można także skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej, e-mail:  gaj[at]osiedla.wroclaw.pl oraz telefonicznie, tel. 71 373 15 50.

Strażnik osiedlowy

Strażnikiem miejskim na osiedlu Gaj jest Piotr Balicki, tel. 600 908 507. Może zainterweniować na przykład w sprawie źle zaparkowanego samochodu lub pomóc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji należy dzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej Wrocławia pod numer 986. Dyżur jest pełniony przez całą dobę.

Dzielnicowi

Osiedle Gaj to rejon działania komisariatu Wroclaw Krzyki. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. Mateusz Ziętek, tel. 601 813 530, e-mail: dzielnicowy.krzyki14[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • mł. asp. Dawid Sobiech, tel. 601 814 294, e-mail: dzielnicowy.krzyki12[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. Bartłomiej Świtoń, tel. 601 813 501, e-mail: dzielnicowy.krzyki15[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • asp. Paweł Stępień, tel.. 601 813 494, e-mail: dzielnicowy.krzyki16[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Do dzielnicowego można zgłaszać na przykład picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego i parkowanie w miejscach utrudniających ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod działający całą dobę numer alarmowy 112.

Komunikacja

  • Tramwaje: 8, 16, 18, 31
  • Autobusy 110,  112, 113, 124, 125,  133, 134, 136, 143, 145, 146, 249, 255, 612, 903. K


Źródło: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/poznaj-wroclawskie-osiedla-co-slychac-na-gaju

Autor: Beata Turska

Data publikacji: 29.11.2023

Author: RO Gaj

Share This Post On