(Foto)relacja z wycieczki seniorów Osiedla Gaj

W dniu 21 maja odbyła się wycieczka seniorów Osiedla Gaj po Dolnym Śląsku. Wyjazd zorganizowany przez Radę Osiedla Gaj umożliwił seniorom z osiedla (w tym zrzeszonym w Klubie Seniora na Gaju) zwiedzanie i poznanie Dolnego Śląska. Zapraszamy do fotorelacji z wycieczki.

21 maja odbyła się wycieczka Seniorów z osiedla Gaj po Dolnym Śląsku.

Rano autokar zawiózł uczestników do Lubomierza, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Kargula i Pawlaka. Oprócz krótkiej prelekcji zobaczyliśmy filmowe pamiątki i rekwizyty związane ze słynną filmową trylogią („Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”).

Co ciekawe, muzeum mieści się w tzw. Domu Płóciennków, pięknie odnowionym, jednym z najstarszych budynków w mieście. A sam Lubomierz? Malutki, z zabytkowym rynkiem i ratuszem, uroczo senny, jakże odmienny od zabieganego Wrocławia…


Z Lubomierza pojechaliśmy do Piechowic, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem hutę szkła „Julia”. Uczestnicy usłyszeli, jak powstaje szkło i wyroby z niego – ale również to zobaczyli! „Julia” bowiem to jeden z niewielu istniejących dziśproducentów szkła kryształowego w Polsce, ze 150-letnią tradycją. Co więcej, jest to ręczna robota.

Widzieliśmy nie tyle rzemieślników – ale artystów, jak wyrabiają różne cudeńka, które potem można było kupić w przyfabrycznym sklepie. 


Na koniec pojechaliśmy do Doliny Pałaców i Ogrodów. W Łomnicy najpierw zjedliśmy obiad, a potem niezwykle sympatyczna pani przewodnik pokazała nam pałacowe wnętrza, a nawet piwnice.

To jeden z niewielu – a może nawet jedyny? – w tamtym regionie pałac, który znajduje się w rękach tej samej rodziny, co przed wojną. Von Kusterowie w 1991 roku odkupili zrujnowany barokowy pałac, a potem go odbudowali. A ponieważ w Dolinie Pałaców zabytek co krok, to wracając autokarem minęliśmy sąsiada Łomnicy – Pałac Wojanów. Może kiedyś i tam zawitamy?


Celem wycieczki była integracja społeczności Seniorów z Gaju, umożliwienie Im wspólnego spędzenia czasu w „pięknych okolicznościach przyrody” oraz pokazanie ciekawych miejsc i atrakcji Dolnego Śląska.


Wyjazd odbył się w ramach zadania społecznego dofinansowanego przez Miasto Wrocław, na podstawie wniosku złożonego przez Radę Osiedla Gaj.Za wyjazd i organizację dziękujemy szczególnie Radnemu Osiedla Gaj, p. Wojciechowi Kurzyjamskiemu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu:

Author: Piotr Nawrotek

Share This Post On