Miasto przedstawia nową rejonizację dla szkół. Rada Osiedla protestuje

[AKTUALIZACJA: 23.02.2017] Nowobudowany Zespół Szkolno-Przedszkolny na wrocławskim Gaju nie dla dzieci z Gaju? Taki przekaz niesie ze sobą miejski dokument poświęcony nowej rejonizacji dla szkół we Wrocławiu. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej sprawie i ustalić co wiadomo na temat nowej reformy oświaty i jakie będzie miała skutki dla Gaju i sąsiadujących osiedli. 

 

Budowa nowej szkoły na Gaju

Trwa budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Kłodzkiej. Firma Skanska prowadzi intensywne prace budowlane, których efektem ma być oddanie szkoły we wrześniu 2017r. W ramach inwestycji na Gaju powstanie nowoczesny kompleks, składający się ze szkoły podstawowej, przedszkola oraz hali sportowej o łącznej powierzchni całkowitej blisko 10 tys. m2.

 

 

Miasto zamierza wydać na tę inwestycje około 35 mln zł. Za te pieniądze powstanie przy ul. Kłodzkiej przedszkole, będzie mieć osiem oddziałów z salą wielofunkcyjną dla 200 dzieci wraz z placem zabaw. Oprócz tego powstanie szkoła podstawowa dla 750 dzieci, w której znajdą się 22 sale lekcyjne, 3 pracownie komputerowe, 3 pracownie językowe, 2 pracownie przyrodnicze, biblioteka, sala gimnastyczna i sale gimnastyki korekcyjnej oraz świetlice. Na zewnętrznych terenach sportowych przewidziano: boisko wielofunkcyjne, bieżnię ze skocznią, plac zabaw dla dzieci szkolnych. W nowoczesnym obiekcie będzie się również mieścić kuchnia z jadalniami dla przedszkola i szkoły.

 

 

Reforma oświaty

Likwidacja gimnazjów i utworzenie ośmioklasowych szkół podstawowych to największe zmiany, jakie czekają wrocławską edukację z początkiem września w 2017 r. To efekt zmian zaplanowanych przez Ministerstwo Edukacji. W odpowiedzi na reformę magistrat opracował nowy model sieci szkół, uwzględniający zmiany w reformie.

 

 

Zmiany pociągają za sobą również zmiany w rejonizacji szkół.   

Zobacz, gdzie będzie chodziło do szkoły twoje dziecko , plik w pdf

Propozycja stworzona przez Departament Edukacji razem z Biurem Rozwoju Wrocławia i po konsultacjach społecznych z dyrektorami szkół i radami rodziców zostanie złożona do 5 stycznia w Radzie Miejskiej, która w połowie stycznia podejmie uchwałę zamiarową w tej sprawie. Musi też zostać przedstawiona kuratorowi do akceptacji. 

 

Reforma, a Gaj

Na Gaju mieszczą się dwie szkoły. Szkoła Podstawowa Nr 90 oraz Gimnazjum Nr 25 przy ul. Orzechowej. Od 1 września 2017r. SP 90 zacznie przejmować infrastrukturę Gimnazjum 25 i powoli wygaszać jego działalność. 

 

 

We wrześniu 2017r. oddana zostanie nowa szkoła podstawowa przy ul. Kłodzkiej. 

W bliskimi sąsiedztwie osiedla, na osiedlu Wojszyce działa również Szkoła Podstawowa nr 23 przy ul. Przystankowej. 

Według nowej rejonizacji dzieci z Gaju będą mogły uczęszczać jedynie do SP Nr 90 przy ul. Orzechowej.

Szkoła przy Kłodzkiej ma zaś być „rejonem” dla Jagodna. 

 

 

Rodzice protestują 

Wg zaplanowanej właśnie rejonizacji miejsce mają zagwarantowane tylko w szkole przy Orzechowej – po drugiej stronie ruchliwej Świeradowskiej. Miejsca w placówce przy Kłodzkiej przeznaczone będą dla dzieci z Jagodna. Rodzice dzieci z Gaju nie kryją swojego obudzenia.

W sieci i na skrzynce pocztowej Rady Osiedla Gaj pojawiło się bardzo wiele komentarzy (www.radiowrocław.pl):

Czy szkołę z przedszkolem na ulicy Kłodzkiej we Wrocławiu buduje się dla Jagodna czy osiedla na którym się znajduje ?

Przez te wąskie uliczki będą się przedzierać samochody jadące z Jagodna, Brochowa, od strony Bardzkiej, z Grota Roweckiego. Już dzisiaj rodzice się przyglądali jak wygląda sytuacja z przejazdem przez to osiedle. Przepustowość będzie jeszcze mniejsza. Nie udźwignie tego to osiedle

Proszę wziąć pod uwagę, że na Jagodnie powstało duże osiedle. Nie ma tam w najbliższym rejonie Szkoły Podstawowej. Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia odległości trzech kilometrów dla dzieci młodszych od miejsca zamieszkania, dla dzieci starszych cztery kilometry

 

Swojego oburzenia nie kryją również rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej Nr 23 na Wojszycach (dla zobrazowania sytuacji: szkoły przy Kłodzkiej i Przystankowej dzieli niecały kilometr). Według nowej rejonizacji część dzieci mieszkających na Wojszycach (w tym przy samej Przystankowej) będzie musiało dojeżdżać do kompleksu na Gaju.

To niedorzeczne aby nas przerzucać tam, a dzieci z Gaju na Orzechową. Po co tak obciążać ciasne osiedlowe drogi – mówią Radiu Wrocław.

 

Rodzice wysłali swój sprzeciw w oficjalnym piśmie do miejskich urzędników. W  najbliższy piątek (6 stycznia) chcą pojawić się na sesji rady miejskiej poświęconej planom rejonizacyjnym. 

 

 

 

Stanowisko Rady Osiedla Gaj

Dziękujemy za Wasze interwencje w sprawie propozycji nowej rejonizacji szkół we Wrocławiu.

W pełni podzielmy Państwa zdanie, że propozycja dla naszego osiedla jest nie do zaakceptowania.

Przedstawiamy pismo, jakie wystosowaliśmy do dyrektora Departamentu Edukacji Pana Jarosława Delewskiego. Oczywiście niezwłocznie poinformujemy Państwa, gdy dostaniemy na nie odpowiedź.

 

 

Jednocześnie informujemy, że Urząd Miejski we Wrocławiu w żaden sposób nie skonsultował zaproponowanych rozwiązań z Radą Osiedla.

Podział na nowe rejony to kompetencja Urzędu Miasta i jako Rada Osiedla możemy jedynie apelować o zmianę zaproponowanych rozwiązań co oczywiście czynimy.

Prosimy Państwa, żebyście też w formalny sposób wzięli udział w konsultacjach – im więcej głosów sprzeciwu od mieszkańców, tym większa szansa, że miasto przemyśli rozwiązania.

Zatem piszcie pisma, maile, dzwońcie i umawiajcie się na spotkania z urzędnikami.

 

Jako Rada Osiedla deklarujemy pełne wsparcie dla Państwa działań!

Tymczasem planujemy kolejne działania o których będziemy na bieżąco informować przez nasze media.

 

[AKTUALIZACJA: 23.02.2017]

Dolnośląski Kurator Oświaty pozytywnie zaopiniował zmiany rejonów szkół, które od 1 września tego roku wchodzą w życie wraz z reforma systemu szkolnictwa. Decyzja to doskonała wiadomość dla Gaju, który podzielony zostanie wzdłuż ulicy Świeradowskiej na dwa rejony – północna cześć osiedla (powyżej Świeradowskiej) przydzielona zostanie SP nr 90 z ul. Orzechowej, natomiast południe Gaju (poniżej ulicy Świeradowskiej) przypisane zostanie nowo budowanej szkole przy ul. Kłodzkiej. Gimnazjum Nr 25 zostanie zaś stopniowo „wygaszane”.  Takie stanowisko miasta to wynik konsultacji społecznych pomiędzy miastem, mieszkańcami, a Radą Osiedla Gaj. 

 

[AKTUALIZACJA: 19.01.2017]

Rada Miejska Wrocławia przegłosowała nowy wariant rejonizacji dla szkół (zobacz informacja poniżej). Dzięki temu północ osiedla (powyżej ul. Świeradowskiej) przypisana ma być do Szkoły Podstawowe Nr 90 przy ul. Orzechowej, zaś południe osiedla (poniżej ulicy Świeradowskiej) do nowopowstałej placówki przy ul. Kłodzkiej (SP Nr 32). Dlaczego piszemy „ma być”? 
W związku z reformą systemu edukacji ostateczny głos w tej sprawie ma wrocławski kurator oświaty, który do 31 marca ma czas na ostateczne zaakceptowanie nowego planu rejonizacji. W związku z tym Rada Osiedla Gaj cały czas przygląda się sprawie i wyczekuje korzystnej dla osiedla decyzji.

 

[AKTUALIZACJA: 11.01.2017]
 

Z radością informujemy, że po naszym proteście Urząd Miasta zaproponował nowy podział na obwody szkolne dla naszego osiedla. Cała południowa część naszego osiedla – od ul. Świeradowskiej do nasypu kolejowego – została przypisana do Szkoły Podstawowej nr 32 przy ul. Kłodzkiej. Do naszej szkoły przypisane zostało także Jagodno. Dziękujemy Wam za zdecydowaną reakcję na pierwszą propozycję Urzędu Miasta – urzędnicy przyznali, że zostali zasypani mailami z Gaju.
 
Wyznaczenie obwodów to dopiero pierwsze działanie w procedurze wyznaczania nowych obwodów w mieście. Kolejnym jest uchwała Rady Miejskiej, która ma zostać podjęta 19 stycznia. Następnie podział na obwody trafia do Kuratora Oświaty, który może ten podział zaakceptować lub nanieść na niego zmiany. Ewentualne zmiany poczynione przez Kuratora Oświaty we Wrocławiu, zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe, są obowiązujące dla miasta i miasto nie może się im sprzeciwić. Co oznacza, że będziemy musieli pilnować, żeby Kuratorium Oświaty nie zmieniło propozycji z takim trudem wywalczonych przez nas wszystkich.
 
Cała procedura ma się zakończyć do 30 marca. Obiecujemy, że będziemy monitorować sytuację i poinformujemy Was, jeśli tylko zostaną podjęte działania do zmiany naszych obwodów.

 
MAPKA 
 
 
 

[AKTUALIZACJA: 6.01.2017]

Ciąg dalszy batalii o zmiany w planach rejonizacji szkół dla Gaju. Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, w przyszłym tygodniu magistrat ma zaproponować nowe rozwiązania w sprawie rejonizacji. Przedstawiciele Rady Osiedla byli w tej sprawie na wizytach w urzędzie miasta. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne spotkania, podczas których powinniśmy dowiedzieć się jak urzędnicy widzą rozwiązanie powstałego problemu. Na bieżąco będziemy Was informować o dalszych krokach.
Tymczasem dziękujemy za Wasze liczne interwencje w Departamencie Edukacji oraz nagłośnienie sprawy.

 

 

Autor: Rada Osiedla Gaj

Udostępnij